Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej

Jeśli na naszym koncie są zaległości, powinniśmy się z nimi zapoznać. W Polsce istnieje 6 głównych baz danych dłużników, które gromadzą informacje o niespłaconych długach. Jak sprawdzić ile ktoś ma długu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikowym artykułem!

Co to jest dług prywatnej osoby i czy można sprawdzić ile go jest?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia swojego zobowiązania, ale aby to zrobić, musisz wiedzieć, jaki jest dług. Niektórych długów, takich jak kredyty studenckie i karty kredytowe, nie można sprawdzić prywatnie.

Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki ludzie dowiadują się, jaki jest ich dług, jest ocena ich zdolności kredytowej. Oprocentowanie twoich pożyczek jest obliczane przez zsumowanie kwoty, którą jesteś winien od wszystkich swoich długów, a następnie pomnożenie tej liczby przez określony procent. Na przykład, jeśli jesteś dłużny 1000 zł z tytułu pożyczki o oprocentowaniu 5 procent, łączne należne odsetki wyniosą 50 zł miesięcznie.

Sprawdzanie długówodbywa się również za pośrednictwem usług internetowych, takich jak Credit Karma lub Credit Sesame, gdzie możesz sprawdzić swoje miesięczne płatności i porównać je z podobnymi płatnościami innych osób

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

jak sprawdzić dłużnika za darmo

Pierwszym miejscem, w którym można znaleźć listę dłużników będących podmiotami prywatnymi jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. BIK zbiera i gromadzi dane o dłużnikach oraz udostępnia je pożyczkodawcom itp. Jak sprawdzić BIK? Rejestracja w BIK polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego na ich stronie internetowej, zweryfikowaniu go skanem dowodu osobistego, a następnie przesłaniu zdjęcia do rejestru. Jest to niezbędne by przejść wymaganą weryfikację. Możesz wtedy sprawdzić się w KRD za darmo i pobrać czy jest się wpisanym do Krajowego Rejestru Długów.

Aby pobrać raport BIK, będziesz musiał złożyć wniosek o udostępnienie danych nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W przypadku wielu raportów w wyznaczonym terminie jest on płatny i kosztuje 39 zł – jednorazowo lub 99 zł za 12 raportów do wykorzystania przez rok od daty zakupu pakietu. W ten sposób można sprawdzić informacje w raporcie KRD na swój temat.

W raporcie widnieją takie dane jak:

  • wierzyciel
  • kategoria zobowiązania
  • kwota
  • data wymagalności zobowiązania

Lista dłużników w Polsce – czy istnieje?

Możesz przejrzeć listę dłużników prywatnych, aby zapewnić odpowiedni poziom dokładności. Dzięki tym ewidencji możesz dowiedzieć się o ich dokładnej wysokości i rodzaju należnego długu. Możesz również zastanawiać się czy można sprawdzić czy jestem w KRD? Wielu pożyczkobiorców firm pożyczkowych, w tym dłużników BIG zastanawia się czy jest możliwość sprawdzenia siebie za darmo. Jest taka możliwość!

Krajowy Rejestr Dłużników – czym jest KRD?

KRD to popularna od lat baza dłużników. Dostęp do bazy KRD (Krajowy Rejestr Długów) mają firmy, wierzyciele, osoby prywatne. Aby zarejestrować się na ich stronie internetowej, co sześć miesięcy możesz otrzymać bezpłatny raport o swoich zobowiązaniach. Częstsze NRI będą kosztować 6,90 zł. Aby sprawdzić w KRD, wybierz opcję logowania do KRD, a następnie wybierz opcję pobierania raportów z tego miejsca. W polskim rejestrze można znaleźć każdą osobę, której zobowiązanie przekracza 200 zł (dla osób fizycznych) lub 500 zł (dla przedsiębiorców). Krajowy Rejestr Dłużników jest narzędziem pomocnym w śledzeniu Twoich długów.

Narodowe Centrum Długów – co to jest?

Zadłużenie osoby można sprawdzić na wiele sposobów. Dzięki systemowi NCD można to zrobić bez żadnych kosztów i kłopotów. Wystarczy podać numer PESEL, aby dowiedzieć się, ile są winni i komu.

Czym jest Biuro Informacji Gospodarczej?

BIG to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o niespłaconych długach osób fizycznych i przedsiębiorców. Mają również dostęp wyłącznie do informacji gromadzonych przez BIK i Związek Banków Polskich. Kredytobiorcy, instytucje finansowe oraz osoby prywatne mogą wpisać swoje zobowiązanie do rejestru długów wypełniając odpowiedni formularz. Wpisy bankowe zastępują wszystkie inne wpisy.

Tylko, jeżeli:

  • minimum długu to 200 zł,
  • osoba nie spłaca zobowiązania od minimum 30 dni,
  • wierzyciel poinformował o dodaniu wpisu.

Możesz dowiedzieć się o swoim statusie zadłużenia w wielu różnych bazach danych, takich jak biura kredytów. Jednak to tylko kilka z możliwych źródeł, które możesz znaleźć. Są to na przykład:

  • ERIF,
  • Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych
  • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Jeśli szybko potrzebujesz gotówki i widzisz, że jesteś w bazach, powinieneś rozważyć opcję jaką jest pożyczka bez baz. Jeśli natomiast masz komornika, to warto sprawdzić pożyczki dla zadłużonych z komornikiem, wtedy istnieje obsługa pożyczki w domu.

Jak sprawdzić zdolność kredytową za darmo?

jak sprawdzić ile ktoś ma długuMożesz bezpłatnie sprawdzić swoją zdolność kredytową w rejestrze dłużników. Rejestry te będą zawierać dane osobowe osób zadłużonych, w tym ich karty kredytowe, pożyczki studenckie, a nawet niektóre rejestry karne. Istnieje sześć ważnych baz dłużników: BIK, KRD, BiG InfoMonitor, Baza Erif oraz Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych. Chociaż możesz sprawdzić się w tych bezpłatnych bazach danych, ważne jest, aby zrozumieć, że nie jest to pełny raport. W zależności od bazy danych masz dostęp tylko do niektórych aspektów swojej zdolności kredytowej. Możesz także pobierać raporty maksymalnie co sześć miesięcy; w przeciwnym razie są one płatne. Przeczytaj artykuł na temat przedawnienia długu.

Jak sprawdzić długi bez logowania się?

Zakładając konto w bazie dłużników, masz pełną kontrolę nad swoimi długami. Obejmuje to możliwość pobrania raportu, który pokazuje, ile warta jest każda pożyczka i jakie ma oprocentowanie. Proces rejestracji na stronach baz danych dłużników jest zazwyczaj dość łatwy, więc będziesz mieć dostęp do raportów. Musisz założyć konto by wpisać dłużnika lub sprawdzić swoje zadłużenie.

Najpopularniejsze oferty pożyczek

Supergrosz