Jak sprawdzić BIK? Czy jest darmowy?

jak sprawdzić BIK

Każdy kto kiedykolwiek ubiegał się o kredyt, słyszał o Biurze Informacji Kredytowej, powszechnie znanym jako BIK. Są tu zgromadzone informacje na temat większości zaciągniętych przez daną osobę zobowiązań finansowych. Dlatego to właśnie w BIK większość instytucji weryfikuje klienta, zanim zapadnie decyzja o udzieleniu zobowiązania. Dotyczy to zarówno banków, jak i parabanków. Chociażby z tego względu warto zainteresować się, czym jest BIK i jakie dane są w nim gromadzone. 


Czy warto pobrać raport w BIK?

Raport taki może pobrać każdy zainteresowany, nie tylko instytucje bankowe i pozabankowe. To doskonałe źródło informacji o Twojej sytuacji finansowej. Czego zatem możesz się dowiedzieć z raportu BIK? 

 • Uzyskujesz pełen wgląd w swoją sytuację kredytową. Wiesz, jakie dokładnie jest Twoje zadłużenie wobec różnych podmiotów. 
 • Możesz ocenić swoje szanse na uzyskanie kredytu w sporej wysokości, szczególnie kredytu hipotecznego. 
 • Z raportu BIK za darmo dowiesz się także, czy ktoś nie zaciągnął pożyczki korzystając z Twoich danych osobowych. Jeżeli tak, możesz podjąć środki zaradcze, aby nie spłacać cudzych zobowiązań. 
 • Zobaczysz, jaki zakres Twoich danych osobowych jest dostępny dla instytucji finansowych. 
 • Zweryfikujesz, jakie masz szansę na uzyskanie nowego kredytu lub prolongaty już zaciągniętego zobowiązania. 

Samodzielne uzyskanie aktualnego raportu z BIK za darmo, może przyspieszyć Twoje starania o kredyt. Pamiętaj jednak, że zaświadczenie musi być aktualne. Inaczej instytucja, w której starasz się o kredyt lub chwilówkę samodzielnie wystąpi o pobranie raportu BIK. 

Rejestr BIK – czego się dowiemy?

Raport BIK to pełen ogląd Twoich finansów. Oprócz kredytów, będą tam także informacje na temat Twoich rachunków, np. za prąd, gaz czy leasing auta. Raport BIK zawiera oznaczenia graficzne, aby maksymalnie ułatwić Ci zorientowanie się w Twojej sytuacji finansowej. Twórcy raportu wykorzystali do tego celu typowe oznaczenia kolorystyczne, znane z ulicznej sygnalizacji świetlnej.  

Co oznaczają poszczególne kolory w raporcie BIK? 

 • Zielony – wszystkie Twoje zobowiązania są spłacone lub regulujesz je terminowo. 
 • Żółty – oznacza, że wystąpiły drobne opóźnienia w opłacie Twoich zobowiązań. 
 • Czerwony – to sygnał ostrzegawczy. Niektóre lub co gorsza wszystkie Twoje długi, nie są w ogóle spłacane. To sygnał, aby poważnie przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej i poszukać pomocy. Zaciągając kolejne zobowiązania może prowadzić do bankructwa. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady doradcy kredytowego i np. skonsolidować część lub wszystkie zobowiązania. Doradca za swoją pracę nie pobierze wynagrodzenia od Ciebie, a jedynie od banku, z którym podpiszesz umowę, np. o konsolidację dotychczasowych zobowiązań kredytowych.

Raport BIK to także doskonałe narzędzie do kontrolowania postępu w spłacie Twoich kredytów. Dzięki niemu możesz zaplanować swoje wydatki tak, aby zaciągnięte już zobowiązania były spłacane w terminie. Często taki raport i odpowiednie wnioski wyciągnięte z jego treści, pozwolą uniknąć poważnych konsekwencji. Jedną z nich może być postępowanie komornicze, a w najgorszym przypadku ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

Dzięki raportowi BIK możesz również ubiegać się o usunięcia z Krajowego Rejestru Dłużników, jeżeli wpisano Cię tam niesłusznie. Treść raportu potwierdzi, że nie zalegasz ze spłatą kolejnych rat kredytowych, a także że opłacasz faktury i rachunki w terminie. Bezpodstawny wpis do KRD nie zawsze oznacza, że ktoś wykorzystał bezprawnie Twoją tożsamość.

Może być to równie dobrze konsekwencja awarii systemu bankowego, na skutek której zlecony przelew nie został zrealizowany. Zazwyczaj wierzyciel przesyła w takiej sytuacji listownie wezwanie do zapłaty, ale nie zawsze jest ono wysyłane listem poleconym. Oznacza to, że taka korespondencja może do Ciebie nie trafić.

Biuro Informacji Gospodarczej jest podstawą do obliczenia tzw. scoringu, czyli wiarygodności kredytowej dla poszczególnych banków. Na wynik ma wpływ nie tylko terminowość w spłacie dotychczasowych zobowiązań, ale także ilość zaciągniętych pożyczek oraz to, jak często wnioskujesz o kolejne kredyty. Nie oznacza to, że osoba, która zaciągnęła wiele zobowiązań finansowych, jest dla banku niewiarygodna. Wręcz przeciwnie. Terminowa spłata kredytów lub spłaty przed terminem wymagalności, budują tzw. pozytywną historię kredytową.

Scoring ma kluczowe znaczenie dla tych, którzy starają się o kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie w ogromnej wysokości, dlatego banki niezwykle skrupulatnie podchodzą do weryfikacji zdolności kredytowej w takiej sytuacji. Paradoksalnie osoba, która nigdy nie korzystała z pożyczek lub kredytów, może mieć problem z zaciągnięciem pierwszego w życiu zobowiązania finansowego, jeżeli będzie ono opiewało na znaczną kwotę.

Na podstawie danych z raportu BIK, możesz przygotować własne zestawienia finansowe. To pomoże Ci efektywnie zarządzać Twoim budżetem i opracować plan przyszłych inwestycji i wydatków. 

W takim zestawieniu warto uwzględnić wszystkie przychody, także premie, gratyfikacje, nagrody czy inne dodatkowe wpływy do budżetu domowego. Dzięki temu można wygospodarować środki na poczet tzw. poduszki finansowej, czyli odłożyć część dochodów. Warto jednak racjonalnie szacować zmienne dochody, jak np. premia i mierzyć siły na zamiary. Dla każdego, kto posiada pożyczkowy problem, może sprawdzić pożyczkę bez BIK lub na dowód. Wiele firm pożyczkowych takie oferuje, nie patrząc na ocenę punktową czy pojedynczy raport.

Jak sprawdzić za darmo, czy widnieję w bazie BIK?

Każdy ma możliwość sprawdzenia za darmo, czy znajduje się w bazie danych BIK. Aby to zrobić, należy przede wszystkim założyć konto na stronie internetowej Biuro Informacji Kredytowej. Założenia konta jest procesem intuicyjnym, podobnym do rejestracji konto w jakimkolwiek innym portalu. Weryfikacją tożsamości trwa do 3 dni roboczych, co wynika z faktu istotności danych, jakie są dostępne za pośrednictwem tego portalu. 

Jakie dane należy podać, aby złożyć konto w portalu BIK? Najlepiej mieć przy sobie dowód osobisty. 

 1. Imię (opcjonalnie drugie imię) i nazwisko. Używaj polskich znaków, jeżeli takowe znajdują się w Twoich danych osobowych. 
 2. PESEL – zanim wpiszesz numer PESEL uwagi się, że jesteś na właściwej stronie internetowej. Zwróć uwagę na wygląd paska przeglądarki oraz samego adresu. 
 3. Adres mailowy – pamiętaj, aby podać poprawny adres, bo tylko za jego pomocą będziesz w stanie zweryfikować założone konto i uzyskać dostęp do portalu. Konieczne jest także podanie adresu do korespondencji w dalszej części formularza. 
 4. Jak w przypadku większości formularzy internetowych, konieczne jest potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu. Bez tego nie będzie możliwości zarejestrowania konta w portalu. 
 5. BIK wymaga wykonania przelewu weryfikacyjnego. Taki przelew musi zostać wykonany z konta prywatnego, a nie firmowego. Kwota przelewu wynosi 1zł i nie podlega zwrotowi. Transakcja jest obsługiwana przez podmiot Blue Media, znany z obsługi m. in. usługodawców telekomunikacyjnych i energetycznych. Weryfikacja tego typu ma uniemożliwić zakładanie kont przez potencjalnych oszustów finansowych. To niezbędne by sprawdzić swój raport bazy BIK.
 6. Po wykonaniu przelewu, otrzymasz na adres mailowy link aktywacyjny. Kliknij w ten link, a następnie oczekuj na wiadomość SMS z portalu BIK. W SMSie otrzymasz kod weryfikacyjny, który wpiszesz w końcowej części formularza rejestracyjnego. Wpisz kod poprawnie – w przeciwnym wypadku, proces rejestracji trzeba będzie zacząć od początku. 
 7. Do portalu BIK ustalasz hasło dostępu, jak do każdego innego portalu czy maila. Dla bezpieczeństwa możesz użyć generatora tzw. silnych haseł. 
 8. Konto zostaje utworzone i możesz już zalogować się przy użyciu ustalonego przez siebie hasła. Pamiętaj, aby chronić swoje hasło do portalu BIK, jak do każdego innego portalu, gdzie są przechowywane Twoje dane osobowe. 

Konto w BIK możesz obsługiwać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej BIK. Dzięki temu zawsze masz dostęp do Twoich najważniejszych danych finansowych. Możesz także sprawnie skontaktować się z BIK, jeżeli np. zauważysz coś niepokojącego na Twoim koncie bankowym.

Możesz również sprawdzić rejestr dłużników. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. 

Darmowe sprawdzanie BIK. Ile się czeka?

Jak sprawdzić BIK za darmo?Aby skorzystać z opcji otrzymania darmowego raportu na temat swoich danych zgromadzonych w BIK, musisz zalogować się do swojego konta. Następnie wysyłasz wiadomość do BIK z prośbą o przesłanie pełnego raportu na temat danych finansowych. Jeżeli zdecydujesz się na płatną wersję konta w BIK, raport będziesz mieć dostępny za pośrednictwem jednego tylko kliknięcia. 

BIK ma 30 dni na przygotowanie i wysłanie raportu. Każdy konsument ma prawo poprosić nieodpłatnie o taki raport raz na pół roku. Wydaje się, że jest to optymalny okres – starając się o kredyt hipoteczny, kluczowe są dane w wyciągu bankowym z ostatniego półrocza przed wystąpieniem z wnioskiem o kredyt. Często chcemy wziąć kredyt w banku, ale nie wiemy jak sprawdzić BIK za darmo.

Kiedy raport będzie już gotowy, otrzymasz powiadomienie na podany przy rejestracji adres mailowy. Zaloguj się wówczas do swojego konta BIK, a następnie wybierz sekcję Pliki do pobrania. Plik będzie dostępny w formie pdf (BIG Infomonitor), a wskaźnik BIK w nim będzie.

Z jego treści dowiesz się nie tylko, jakie są Twoje aktualne zobowiązania, a jakie już zostały spłacone. Poznasz także instytucje, które wnioskowały do BIK o pozyskanie informacji na temat Twojej sytuacji finansowej. Takimi podmiotami mogą być również sklepy, w których oferowana jest sprzedaż ratalna. Dlatego warto wcześniej taki raport uzyskać, aby nie rozczarować się podczas zakupów. Raport może nie być dostępny od ręki, a to oznacza, że sklep opuścisz bez towaru. 

Szybsza, płatna opcja

Jeżeli zależy Ci na czasie, raport z BIK możesz uzyskać w ciągu kilku minut. Jest to oczywiście dostępne w wersji odpłatnej. Koszt każdego raportu wynosi w takim przypadku 39 zł. Taki plik pobierasz bezpośrednio z głównej strony BIK. Możesz wnioskować o raport tak często, jak tego potrzebujesz. Nie musisz czekać pół roku na możliwość złożenia kolejnej prośby o raport. Opłaty za raport dokonasz tylko i wyłącznie online.

Z tej opcji warto skorzystać, gdy starasz się o pożyczkę lub kredyt dostępne na preferencyjnych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza pożyczek i kredytów objętych czasowymi promocjami. Inwestycja 39 zł może się wówczas bardzo szybko zwrócić, bo np. promocja zakłada, że kredyt zostanie udzielony bez prowizji lub z zastosowaniem niższego niż standardowe oprocentowania. 

Płatny wydruk możesz także zamówić, jeżeli zwyczajnie nie masz ochoty czekać prawie miesiąc na informacje o Twojej sytuacji finansowej.

Dane zarówno do raportu bezpłatnego, jak i odpłatnego muszą zostać zebrane z należytą starannością. Oznacza to, że niedopuszczalne jest przesłanie przez BIK raportu z błędami w przypadku wnioskowania o bezpłatną jego wersję. Jedyna niedogodność, jaką wynika z korzystania z bezpłatnej wersji, to wydłużony czas oczekiwania na raport. 

System informacji kredytowej BIK – podsumowanie

Usługa Biura Informacji Kredytowej (BIK) powstało w 1997 roku na mocy ustawy Prawo Bankowe. Wcześniej, bo już w 1991 roku, banki zarówno państwowe, jak i te prywatne dążyły do stworzenia rejestru tzw. problematycznych klientów. Roboczo nazwano też zbiór danych Rejestrem klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań. Chodzi o to, że można sprawdzić tam nieścisłości w naszej historii kredytowej raz na 6 miesięcy i pobrać raport. Nie trzeba pojawiać się osobiście w centrum obsługi klienta BIK działa bardzo sprawnie.

Dopiero jednak na mocy wspomnianej ustawy, banki i inne instytucje finansowe, mogą wymieniać się posiadanymi na temat klientów danymi. Dzięki temu nie ma już możliwości zaciągania wielu pożyczek w różnych instytucjach. W przeszłości tego typu oszustwa były dość proste – sprzyjał im zdecydowanie brak powszechnej cyfryzacji danych. 

Biuro Informacji Kredytowej jest podstawowym źródłem informacji dla banków i innych instytucji finansowych, a także popularnych marketów ze sprzętem AGD i RTV. Znajdujące się tam dane mogą okazać się kluczowe w procesie decyzyjnym.

Z tego względu warto o taki raport wystąpić wcześniej, a nie dopiero wówczas gdy niezbędny okaże się szybki zastrzyk gotówki. Na podstawie danych z raportu, można podjąć kroki w celu poprawy sytuacji finansowej, a tym samym scoringu kredytowego. 

Od pewnego czasu dostępne są także alerty BIK, które ostrzegają konsumentów przed różnymi niebezpieczeństwami natury finansowej. Alert może dotyczyć: 

 • Próby wyłudzenia kredytu lub pożyczki na Twoje dane. 
 • Opóźnienia lub zaprzestania opłacania przez Ciebie zaciągniętych już zobowiązań.

Alerty BIK są dostępne wyłącznie w wersji odpłatnej. Mogą być traktowane jako opcja uzupełniająca do raportu BIK. Zalecamy zawsze sprawdzić swoją historię kredytową korzystając z Biura Informacji Kredytowej.

Najpopularniejsze oferty pożyczek

Supergrosz